Na našem test stolu se nalaze možda i najbolje Redragon slušalice, a jedinu konkurenciju vidim u legendarnom Zeus modelu i svim njegovim nadogradnjama. Po nekim segmentima Redragon Diomedes su bolje, finalnu ocenu bi trebalo sami da donesete zato ću vam danas olakšati posao i izneti sve prednosti i mane ovog Headset-a.
Očita prednost Diomedes slušalica je da su lagane i udobne, težina im je svega 188 grama, na glavi gotovo da ih i ne osećate, sila stezanja je neverovatno precizno proračunata, na mestu, ne prevelika da vam smeta, ali sa dovoljnim pritiskom da vam lako ne spadnu sa glave. Među prednostima bih mogao da svrstam i dizajn, jer svakako sa ovako malom težinom ne možete da očekujete ekstra kvalitet, ali su to odradili najbolje što su mogli za date uslove. Rajf je metalan, podešavanje visine je bez štuckanja, koraci su jasni dok sunđer koji je obložen proteinskom kožom koji ima dodira sa vašom glavom je podebeo.
Slušalice su jako rigidne, ali vam ne savetujem da previše stiskate plastiku u dizajnu saća jer mi deluje kao da će pri malom veće pritisku plastika popusti. Kvalitet izrade kao što ste čuli ima prednosti i mane, ali kada se podvuče crta više morao sam ovu osobinu proglasiti pozitivnom. Sve kod Diomedesa je modularno, uključujući kabl sa konekciju sa uređajem, ali i mikrofon. Istina je da se mikrofon malo teže vadi iz slota, da ima čudan ugao za ubacivanje, ali Redragon je rešio to da napravi na taj način.
Treća specifičnost je modularnost i versatilnost konekcija. Slušalice se povezuju putem USB C kabla, koji na drugom kraju imaju 4-pole konekciju čije kanale možete razdvojiti putem Y splitera, a ako ipak želite slušalice da povežete putem USB-a, u pomoć vam dolazi adapter sa 4-pole na USB tip A sa ugrađenim DAC-om. Dugo me je mučila ova priča oko prenosa zvuka i USB C konekcija, ali to ću ostaviti za kategoriju nedostataka, jer su propustili šansu da ovaj headset svrstaju u najbolji headset do nekih 50tak evra. Ta solucija možda nije izvodljiva, ali bih volelo da čujem i vaše mišljenje u komentarima. Versatilnost je ogromna, možete ih zakačiti na bilo koji uređaji koji ima USB ili 3.5mm audio slot, pa je zbog ovoga headset kompatibilan sa računarima, konzolama, džojsticima koji imaju TRS slot, kao i telefonima, tabletima i drugim uređajima. Jedan jako versatilan headset, ali umalo perfektan po ovom pitanju.
Diomedes slušalice imaju neverovatno dobar zvuk, siguran sam jedan od najboljih do 50 evra, jer smo na kanalu predstavili veliki broj slušalica do te svote novca. Svi tonovi su odlični i na mestu. Slušalice su namenjene najviše za gaming, ali sa njima možete uživati u dobrom zvuku slušajući muziku visokog kvaliteta ili bindžovati seriju, filmove ili se relaksirati uz one playliste kada vam je potrebna koncentracija za posao. Ukoliko imate iskustva sa ovim slušalicama ćete protivnike pozicionirati kao da koristite GPS.
Pozitivno sam iznenadjem pasivnim suzbijanjem zvuka iliti tzv. Noice Cancelation-om. Iako su slušalice otvorenog karaktera, istina je da zvuk izlazi malo spolja, sa ovim slušalicama na glavi oko sebe nećete čuti gotovo ništa ili jako malo, posebno kada se prepustite vašim aktivnostima. Ne poseduju nikakvu vrstu aktivnog Noice Cancelation-a, isključivo je pasivne prirode i stvarno me je ceo headset po tom pitanju pozitivno iznenadio.
Što se tiče stvari koje se ne izdvajaju ni negativno ni pozitivno, ovde sam uspeo da uočim nekoliko stvari, a prva među njima su kožni jastučići. Voleo bih da se u paketu nalaze i jastučići od tkanine koji su daleko otporniji na habanje, a glava se ne znoji toliko čak ni u letnjim danima. Od slušalica u ovoj cenovnoj kategoriji ne može očekivati mnogo, posebno ne po pitanju rotacije školjki. Diomedes slušalice imaju taj mali hod čisto da se prilagode vašoj glavi, rekao bih da je ovo stvar na koju smo navikli, ali sam viđao i skuplje slušalice koje su totalno statične zbog čega se ova osobina nalazi u toj zlatnoj sredini.
Kada govorimo o ceni, zaista imate dobar paket u ovim slušalicama i nude mnogo za nekih 50tak evra koliko koštaju kod nas u prodavnicama. Nisam želeo da budem previše optimističan i da cenu svrstam kao pozitivnu stvar, ali je na jako visokoj lestvici i ove slušalice su jedne od najboljih za uloženi novac, bar ono što smo mi u Štreberi redakciji isprobali.
Prva stvar koja mi se ne sviđa kod ovih slušalica je 7.1 Sistem koji, ja bih rekao da ne postoji. Možda su slušalice po fabričkim protokolima Stereo karaktera, a da 7.1 sistem otključavate putem softvera, zbog čega odmah dolazimo i do druge stvari koja kvari utisak, softver. Na internetu postoji softver, malo se teže dolazi do njega, ali nisam baš vičan da pokrećem exe fajlove koji se nalaze u veoma čudno imenovanim folderima.
Dugo sam razmišljao o potezu da se u slušalicama ugradi USB C konekcija koja je nešto skuplja u proizvodnji, a da se sa druge strane ne ugradi DAC koji bi analogni signal konvertovao u digitalni i tako ove slušalice napravili najversatilnije ikada. Ovo o čemu pričam se sreće kod Top Tier slušalica, da u sebi imaju AD/DA konverziju, ali kod ovih slušalica moram skrenuti pažnju da nemate DAC i da kabl za konekciju sa uređajima služi samo da pošalje struju do drajvera veličine 53mm. Ovo znači da ne možete uzeti običan USB C kabl i povezati ih sa vašim telefon, zato mi je jako žao što paketu nisu dodali TRSS na USB C sa ugrađenim DAC-om, ili da su ga bar dodali umesto istog adaptera samo na USB A. Tim potezom bi do 50 evra ovo bio headset koji je moguće zakačiti na sve moguće uređaje i to plug and play, bez dodatne kupovine adaptera.
Čak ni DAC unutar slušalica ne bi rešio problem, jer ukoliko kao ulaz DAC-u dovedete analogni signal, a DAC je uređaj koji pretvara Digitalni u Analogni, znači imamo potpunu rotaciju signala i na izlazu bi dobili loš signal bez ikakvih podataka. Jedini način i rešenje bi bilo da se na ulazu ugradi DAC, ali da se u zavisnosti od ulaznog signala aktivira ili ne aktivira konverzija. Malo je stvar komplikovana i mislim da bi se lako moglo rešiti samo jednim USB C adapterom sa DAC-om u sebi.
Jedna od najbitnijih stvari je garancija, a ukoliko slušalice kupite u ComputerLand shopu, skenirate QR Code koji se nalazi na kutiji i ispratite celu proceduru, automatski ste aktivirali produženu garanciju u trajanju od 5 godina. Da se ne lažemo, ipak je Redragon „kineski“ brend, čak ni bolje slušalice ne traju čitavih 5 godina i ovo je super stvar za korisnike ali ne znam kako se isplati crvenom timu.
Redragon Diomedes su prva liga slušalice, jako udobne i lagane na glavi, zvuk je neverovatan, osim onog 7.1 sistema koji se najverovatnije aktivira putem softvera, a pored svega toga ih možete zakačiti na ogroman broj uređaja počevši od računara, konzola bilo ručnih ili onih punokrvnih, pa sve do telefona i tablet uređaja. Cena ovih slušalica u ComputerLand prodavnici je 5.999 dinara ili nešto više od 50 evra. Ja sam stvarno oduševljen ovim slušalicama, imaju svoje prednosti i mane ali kao celokupan paket lako bih mogao da preporučim ove slušalice, a dokaz tome sam ja koji se već mesec i po dana družim sa ovim slušalicama i ne planiram da ih menjam bar ne u bliskoj budućnosti.
Video recenziju ovih slušalica možete pogledati na našem YouTube kanalu:
Uređaj na testiranje ustupio ComputerLand…