Danas ću Vam objasniti zbog čega bi bar jednom u životu bilo lepo da kupite Mini-ITX ploču i sklopite jedan kompaktan računar. Kod mene se nalazi njeno visočanstvo ASUS ROG STRIX X870-I GAMING WIFI koja je zasigurno na vrhu matičnih ploča, ne samo u ovom formatu.
Prvi razlog zbog čega biste trebali bar jednom kupiti Mini-ITX ploču je ta euforija prilikom sklapanja jednog kompaktnog računara. Zamislite da u neko malom kučištu imate komponente poslednje generacije, tako lepo sklopljene i skockane. Takav PC ima višestruku primenu, lako ga je transportovati, ako ga stavite pored TV-a možete imati Desktop konzolu, a možete ga i svakodnevno koristiti kao svoj primarni računar.
Detaljan video na ovu temu možete pronaći na našem YouTube kanalu:
Ovakav tip matičnih ploča ima sve što vam je potrebno za jedan High END PC, pa čak i više od toga. Primera radi, STRIX X870-I matična ploča je, slobodno mogu reći, redizajnirana X670-I sa novim X870 čipsetom i par stvari koje su unapređene poput lake ugradnje matične ploče, porta za Wi-Fi anetne, PCIe slot i novi M.2 mehanizam.
Asus je još jednom pokazao da u mali format možete smestiti tako jaku VRM sekciju u formaciji 10+2+1 koja je dovoljna i za High End procesore, a pored ogromnog Heatsinka poseduje i ugrađeni ventilator kao i termalne padove – stvarno su se potrudili. Svaka od faza na Vcore i SOC sekciji je deklarisana na velikih 110A.
Ispod samog soketa se nalaze 2 slota za M.2 uređaje jedan podržava samo 2280 format i ima PCIe 5 podršku, a drugi podržava veličine od 2242 do 2280 i on radi na 4 PCIe 4.0 linije. Kako bi uštedeli na prostoru, jedan heatsink služi za hlađenje M.2 uređaja ali i Chipseta. Na ovoj ploči je takođe moguće ostvariti jako visoke frekvencije na procesorima, upravo zbog velikog broja slojeva. dobre VRM sekcija i kontrolera.
Sada ću vam objasniti zbog čega će ova ploča biti platforma na kojoj će se obarati svi mogući rekordi u overkloku memorija. Prvo ROG X870-I poseduje samo 2 slota za RAM memoriju koja rade u DPC konfiguraciji i najpogodnija je za postizanje visokih frekvencija. Memorija je fizički bliža procesoru i kontroleru, imamo 10 slojeva PCB-a kako bi smanjili interference, a za nas obične smrtnike ova ploča poseduje i Asusov EMP firmware koji služi da pirpomogne PM IC-ju pri kontrolisanju napona.
Sve ovo što sam malopre govorio možemo svrstati u prvi razlog, a to je entuzijazam i zabava i taj osećaj, ali i ponos kada uspešno sklopite maleni PC. Ipak taj užitak košta, jer sve komponente za ITX računar su skupe počevši od matične ploče. Da bi napravili jednu ovaku dobru matičnu ploču i sve to stavili u jedan ovako mali format potreban je drugačiji pristup, drugačiji proizvodni proces, a na sve to ovo nisu ploče za široku narodnu masu pa zbog malog broja primeraka u prodaji imaju nešto višu cenu. Asus dobro zna da ove ploče nisu za svakoga, već za prave ljubitelje računara.
Pored visoke cene, ove ploče imaju i ograničeni broj funkcija i slotova, ipak Asus je sve to spakovao besprekorno, sve nove funkcije, alati i slotovi su tu, a kao dodatak imate čak i FPS kartu sa USB i Sata slotovima kao i Headerima za prednji panel kućišta. Ako bolje razmislim ovo je zapravo prednost ROG X870-I ploče, pa ne mora svaka plolča da ima mali broj slotova.
Pre nego što se upustite u sastavljanje mini računara, mislim da sa X870-I pločom nećete pogrešiti ako vam je potrebna ploča za Ryzen procesore poslednje generacije. Asus je mag za Firmware, ima najbolji BIOS na tržištu, neverovatan propratni paket, a ploča sama po sebi je poslednja generacija inženjerstva. Jednostavno – Nema greške! Zbog svega što smo videli ova ploča je od nas zavrednela Štreberi Overclocker i Štreberi Advanced Design priznanje.
Uređaj na testiranje ustupio ASUS…