Kada želite da budete najbolji u srednjem segmentu, gde se na nečemu uvek mora uštedeti, kako zbog budžeta tako i da bi se napravila razlika u odnosu na modele višeg ranga, morate pametno odmeriti, gde, šta i kako oduzeti i dodati, da bi korisnicima ponudili zaokružen proizvod koji po svim aspektima može da zadovolji njihove potrebe. Samsung se, po tom pitanju, do sada pokazao kao jedan od najboljih, posebno sa svojom Galaxy A50 serijom uz akcenat na parne modele. Kako smo prethodne godine bili itekako zadovoljni Galaxy-em A54, logičan sled okolnosti bio je da Vam i predstavimo i ovogodišnji model iz Galaxy A5X serije, Samsung Galaxy A55 5G.
Neparni modeli iz ove serije, A51 i A53, su do sada ostavljali utisak nedovršenog ili nedorečenog uređaja i ovde se postavilo najveće pitanje da li je Samsung ove godine uspeo da u cenovnoj klasi do 500 evra ponudi najbolji uređaj, kao što je to uradio čuveni Galaxy A52S.
Sadržaj pakovanja Galaxy A55 telefona nas kao i prethodne godine nije oduševio, jer u kutiji pored telefona dobijamo propratna uputstva, iglicu za fiokicu za SIM kartice i USB-C na USB-C kabl.
Dizajn i ergonomija
Samsung se i ove godine odlučio da A serija dizajnom prati S seriju, pa tako Galaxy A55 neodoljivo podseća na S24 modele, ne uključujući Ultru. Ravne, elegantne ivice od brušenog aluminijuma, Gorilla Glass Victus Plus staklo i s prednje i s zadnje strane donose vrhunski osećaj premium telefona u srednji segment, što od konkurenata do sad niko nije u potpunosti uradio. Imamo provereni dizajn sa zadnje strane, staklena poleđina gde svako od sočiva kamera zasebno izlazi iz kućišta telefona. Naš testni primerak dolazi u Awesome Navy, teget boji, gde telefon deluje nekako najozbiljnije i dobro je što u ponudi imate i nešto veselije boje, pa birajte prema raspoloženju. Galaxy A55 jeste nešto teži u ondosu na A54, nekih 10ak grama, ali je težina jako lepo raspoređena, pa to verovatno i nećete primetiti, a Samsung nas je već dobro navikao da u ovoj klasi imamo IP67 sertifikat otpornosti na vodu i prašinu, pa tako ovaj telefon možete potopiti na metar dubine do pola sata.
Kada sam telefon prvi put pokazao kolegama, komentari su bili tipa: „Nekako je ajfoničan, sviđa mi se!“ i sl. I baš to, sviđa mi se, je potvrdilo činjenicu da je Apple-ov dizajn kupio ceo svet, gde gotovo svi polako u svoju ponudu stavljaju telefone sa potpuno ravnim ivicama, što se meni, kao što sam više puta rekao, izuzetno sviđa jer je sam telefon dosta robusniji i bolje leži u ruci, dok kod Galaxy-a A55, vrhunska završna obrada i aluminijumske ivice samo poboljšavaju taj osećaj. Raspored konektora i tastera je manje-više standardan, s izuzetkom da je fiokica sa SIM kartice smeštena na vrhu telefona, pored sekundarnog mikrofona, a telefon ima podršku ili za dve SIM ili za jednu SIM i jednu MicroSD karticu kapaciteta do 1TB, dok je tu i podrška za eSIM što će se posebno svideti svima koji vole da putuju. S donje strane vidimo USB C konektor za punjenje, dva mikrofona i glavni zvučnik koji baš kao na S24 seriji dolazi sa jednim prorezom umesto standardnih rupica. Ulogu drugog zvučnika igra slušalica telefona.
Kvalitet reprodukcije zvuka je na baš dobrom nivou, slobodno mogu reći da je i po pitanju glasnoće i kvaliteta zvuka jasno ispred konkuretskih modela srednjeg segmenta koje smo ove godine imali prilike da testiramo jer su svi tonovi poprilično dobro izbalansirani, uključujući i niži spektar, tačnije bas. Naravno, telefon ima podršku i za DolbyAtmos što će se svideti svima koji vole da gledaju sadržaj preko telefona.
Jedino odstupanje od ravnog rama vidimo sa desne strane kod power on/off tastera i tastera za kontrolu zvuka koji su posebno naznačeni i ko god je video ovaj telefon kod mene zadnjih dana dok sam ga testirao, prvo je ovo primetio i pohvalio kao odlično ergonomsko rešenje.
Ekran – definitivno najbolji u klasi
Nažalost ono što se mora primetiti i osporiti su svakako dosta velike ivice oko ekrana koje podsećaju na neke modele od pre nekoliko godina i smatramo da bi Samsung trebao malo da poradi na ovim stvarima. Izuzev toga, sam ekran ovog telefona će Vam pružiti zaista odlično iskustvo, u odnosu na prošlogodišnjih 6.4, porastao je na 6.6 inča i radi se o zaista vrhunskom Super Amoled display-u FullHD plus rezolucije i ovo je jednostavno segment gde je Samsung majstor svog posla. Kvalitet prikaza, oštrina i boje su na odličnom nivou, a tu su i HDR10+ podrška i osvežavanje od 120Hz. Očekivano uz Amoled ekran, tu je i AlwaysOn display, kod koga naravno ne postoje nikakva vremenska ograničenja, koja obesmišljavaju pojam AlwaysOn funkcije. Osvetljenje ekrana je deklarisano na 1000 niti, dok se, u praksi, ovaj ekran pokazao kao jasno svetliji, posebno na direktnom suncu, u ondosu na modele srednjeg segmenta koje smo testirali, čak iako većina tih telefona ima deklarisano ostvetljenje na 1800 niti. Kolorimetar još uvek nemamo, pa nam morate verovati na reč. Po svim aspektima ekran ovog telefona pružiće čak i malo zahtevnijim korisnicima sve što je neophodno i ovo je defitivno jedan od najboljih ekrana u klasi.
Ispod ekrana ugrađeni su vitualni proximity senzor i optički čitač otisaka prsta koji je, rekao bih, isti onaj kao i na A54, pa baš nije preterano brz i ukoliko želite da malo ubrzate proces otključavanja, isključite animaiciju otključavanja.
Exynos 1480 čipset, testovi, memorija, verzije
Na planu hardvera, prošlogodišnji Exynos 1380 unapređen je novim 4 nanometarskim Exynos 1480 čipsetom. Radi se o osmojezgarnom procesoru u 4 + 4 formaciji Cortex A78 i Cortex A55 jezgara, gde ove godine brža jezgra dolaze sa 350 MHz višom frekvencijom u odnosu na prošlu, pa bi tako na papiru trebalo da imamo nekih 20 – 25 procenata performasi više. Telefon se u svim operacijama ponašao zaista brzo i ovaj čipset će bez problema zadovoljiti i malo zahtevnije od prosečnih korisnika, dok se po pitanju grafike Samsung odlučio za saradnju sa AMD-om u vidu Xclipse 530 grafičkog čipa. Moram da priznam da je ovo jedan od hladnijih telefona koje smo testirali, jer zagrevanje se vrlo malo osećalo čak i kad smo zavrteli sitetičke testove, gde se Galaxy A55 pozicionirao baš kao što sam i očekivao, rame uz rame sa Redmi Note 13 Pro Plus telefonom, negde je jedan bolji, negde drugi, ali sve u svemu veoma slični.
Naš primerak dolazi sa 8GB LPDDR5 rama, dok je u ponudi i verzija od 12GB, a što se tiče prostora za podatke osnovni model dolazi sa samo 128GB UFS 3.1 memorije, i ovde Galaxy A55 zaostaje za konkurencijom, jer gotovo da se svi konkurenti kreću na relaciji 256 – 512, dok u najjačoj varijanti Galaxy-a A55 na raspolaganju imate 256GB i verujem da je zbog toga tu podrška za proširenje MicroSD karticom do 1TB.
Rezultate sintetičkih testova možete videti na sledećim grafikonima:
Baterija i punjenje
Baterija ovog telefona dolazi sa kapacitetom od 5000mAh časova i s obzirom da je pomenuti Exynos 1480 nešto efikasniji u odnosu na prethodnika, očekivao sam možda malo bolju autonomiju, ali prilikom testiranja baterija se pokazala dosta slično kao i prošle godine, pa ukoliko ste zahtevan korisnik očekujte do dan i po autonomije. Telefon podržava „brzo“ punjenje od 25W, što smatramo izuzetno sporim za današnje standardne, dok punjača u paketu takođe nema, pa uzmite i to u razmatranje prilikom kupovine, a Galaxy A55 će se sa adekvatnim punjačem od 0 do 100 napuniti za nešto više od sat vremena.
OneUI 6.1 – kralj interfejsa Android sveta
Što se tiče softvera, imamo Android 14 presvučen Samsungovim OneUI-em 6.1 koji već godinama definitivno predstavlja najbolji korisnički interfejs Android sveta i tu je kraj priče. Sve je na svom mestu, ništa ne bode oči i u svakom trenutku korišćenja čini se kao da je Samsung, svakom detalju posvetio posebnu pažnju, kako bi korisnici maksimalno lagodno uz mogućnost da se prilagode sebi. Ovde ću po ko zna koji put ponoviti da ko jednom proba Samsungov interfejs u kombinaciji sa Samsungovim ekranom, teško da se ikada lako može prilagoditi nečem drugom. Na svoj prezentaciji Samsung se pohvalio da ovogdišnja A serija dolazi sa dodatnom sigurnosnom funkcijom u vidu Samsung Knox Valut-a.
Ono što je ovde važno spomenuti je da Samsung garantuje 4 godine softverskih i 5 godina bezbednosnih nadogradnji, što od konkurencije trenutno niko ne nudi.
Kamere
Po pitanju kamera, deluje kao da se Samsung na papiru odlučio da u odnosu na prošlu godinu ne donese promene, pa iako sistem kamera dolazi sa identičnim specifikacijama kao i na Galaxy-ju A54, uspeo sam da iskopam podatak da glavna kamera dolazi sa novim 50MPx Sony IMX906 senzorom, ali ovu informaciju ipak uzmite sa dozom rezerve, dok ostatak kamera u sistemu čine širokougaoni Sony IMX258 senzor sa 13MP, otvorom blende f/2.2 i uglom od čak 123 stepena, dok je tu i 5MP makro senzor sa otvorom blende od f/2.4 i fiksnim autofokusom. Što se prednje kamere tiče, radi se o 32MP Sony IMX616 senzoru sa otvorom blende od f/2.2. Važno je spomenuti da sve kamere ovog telefona, izuzev makro kamere, mogu da prave video snimke u 4K rezoluciji do 30 slika u sekundi.
Za sve primere fotografija i video snimaka, pogledajte video recenziju na našem YouTube kanalu u kojoj su prikazane sve fotografije i snimci napravljeni ovim telefonom.
Video recenzija Samsung Galaxy A55 telefona:
Zaključak – Štreberi Choice
Sve u svemu, po onome što smo imali prilike da vidimo ove godine, po pitanju kamera, Galaxy A55 nudi najkompletniji sistem u odnosu na konkurente, najviše zbog prednje, širokougaone i makro kamere, ali i zbog generalnog video snimanja u 4K. Što se konkurencije tiče, neki modeli, poput Poco-a X6 Pro ili Redmi Note 13 Pro Plus, možda nude jači hardver nego na Galaxy-u A55, ali ekran, zvuk, softver, kamere i pre svega sam kvalitet izrade s premium klase, čine A55 dosta zaokruženijim uređajem i to je ono što sam pominjao na početku recenziju. Svi uspeju da budu dobri u nečemu, ali izbalansirati to i biti dobar na skoro svim poljima je jako teško uraditi, a Samsung već dosta dugo po tom pitanju pokazuje da zna šta radi.
Jedina stvar po kojoj Samsungova A serija i dalje jasno zaostaje za konkurentima je punjenje od 25W, ali po svemu ostalom ovaj telefon pruža dosta bolje iskustvo prilikom koršićenja, gde bih još jednom akcenat stavio na izvanredni OneUI. Prošle godine, neki veći proboj na tržištu Galaxy-a A54, zaustavila je Motorola sa Edge 40 modelom, pa ostaje da vidimo šta će ove godine oni uraditi po tom pitanju.
Kada se podvuče crta, kada bih za sebe u ovom trenutku birao telefon srednje klase, bez razmišljanja, moj izbor bi bio Samsung Galaxy A55 i zbog toga ovaj telefon od nas dobija zasluženu Štreberi Choice nagradu u svojoj klasi. Pišite nam u komentarima šta da li se slažete i ukoliko ne, šta bi trenutno bio vaš izbor u ovoj klasi.
Uređaj na testiranje ustupio Samsung…