Mislim da već dugo nismo videli ovako ozbiljan napredak u svetu računara, baram kada je reč o cable managmentu. Kad god smo mi u Štreberima imali prilike da sastavljamo PC, uvek smo se pitali zašto svi konektori po defaultu ne idu sa zadnje strane kućišta i da se na taj način jednostavno smanji broj vidljivih kablova, jer koliko god vi dobro da odradite cable management, tu su kablovi za napajanje ploče i grafičke karte koji će se uvek videti. Zato ću vam danas pokazati kako da u potpunosti izbegnete kablove na prednjem delu kućišta i za te potrebe je kod nas na stolu ROG Maximus Z790 Hero BTF matična ploča i TUF RTX 4070Ti Super grafička karta sa kojom sve već imali prilike da se družimo.
Detaljan video na ovu temu možete pronaći na našem YouTube kanalu:
A da bi ste napravili sistem sa što manje kablova, za će vam biti potrebne BTF komponente, pre svega matična ploča i kućište, ali ako želite u potpnosti da se rešite kablova, na tu su i one specijalne grafičke karte i matične ploče sa posebnim konektorima. Kako smo TUF RTX 4070Ti Super BTF kartu imali prilike da testiramo, za više detalja najbolje pogledajte tu recenziju,a sada je na red došao i pregled ROG Maximus Z790 Hero BTF matične ploče, a za vas koji ne znate, Maximus je najbolja serija koju Asus ima za Intel procesore.
Propratna oprema je segment koji obeležava ROG matične ploče, pa tako u paketu imate pregršt stvari i dodataka, kako za instaliranje komponenti tako i za svakodnevnicu kao što su recimo ROG nalepnice, privezak za ključeve, USB stick sa drajverima i razne druge stvari koje vidite preko ekrana kao i ceo spisak.
Specijalno namenjene grafičke karte imaju jedan konektor više – GC-HPWR konektor koji ne samo da služi da napaja grafičku kartu bez kablova, već i pravi dodatni oslonac, da vam se karta ne savije od težine. Naravno matične ploče iz Advance serije, poput Maximus Z790 Hero BTF imaju odgovarajuće konektore na sebi, pored standardnih PCIe slotova.
Ukoliko bih krenuo da nabrajam sve funkcije ove matične ploče, recenzija bi trajala u nedogled, sve te informacije možete pronaći na njihovoj web stranici, a ja ću vam izneti ono što je skriveno od očiju javnosti i ponajviše se tiče naponske sekcije.
Što se tiče onog najbitnijeg naponskog dela, VRM je u formaciji 20+1+2 gde se Asus odlučio na jako dobar Rensasov RAA 22 91 31 PWM kontroler, što u suštini čini istu VRM kombinaciju kao na najboljoj Extreme ploči. 20 Vcore faza su potpisane takođe od strane Renesas-a pod oznakom ISL 99-39-0 I svaka faza je sposobna da progura struju do 90A, dok se za Vccsa brine MP 29-40-A kontroler.
Sve ukupno ova VRM sekcija je sposobna da propusti 1800A na onu najvažniju VCore sekciju, a kada se sve sabere ploča je opermljena naponskom sekcijom od 2000A. Brutalno!
Asus se nikad nije libio da pomera granice sa svojim proizvodima, pa su ako mene pitate sa Z790 Hero BTF pločom napravili revoluciju u svetu PC industrije. Ne samo da je ploča prebogata funkcijama, ima ogroman broj Storage-a, posebno M.2, radi na Wi Fi 7 standardu, raspolaže sa najboljim BIOS-om na tražištu, a naponska sekcija je jedna od najboljih koju sam video. I ovo su stvari na koje smo nekako navikli, ali pravu renesansu smo doživeli sa ovim skrivenim konektorima i sa slotom koji napaja grafičku kartu do 600W, kako ne bi morali da do nje vučete PCIExpress kablove.
A kako biste sve povezali i napajali, svi konektori na ovoj matičnoj ploči su smešteni sa zadnje strane. Od konektora je sve manje više standardno, a jedino što bi se reklo da odstupa je da se za napajanje grafičke karte koristi onaj novi 12pinski konektor za Nvidia karte, pa ukoliko ga Vaše napajanje nema, mislite na vreme.
Ploča podržava najnovije Intel Core procesore 14te Generacije, pa bi bilo šteta da ovu matičnu ploču ne uparite sa i9-14900K na primer, a tu je i podrška sa PCIE 5.0 i DDR5 RAM standarde. Z790 Hero BTF je crème de la crème Asus ponude, ima boljih ploča, ali ne u ovakvom izdanju i zbog svega viđenog ja ću ROG Maximus Z790 Hero BTF ploči, kao i čitavoj BTF ideji dodeliti Štreberi Legendary priznanje, jer ipak je ovo nešto novo, izazovno, interesantno i nešto za šta sam siguran da će promeniti tok sastavljanja računara, pa i ne treba da vas čudi da smo joj dodelili najviše priznanje iz naše redakcije. Bilo bi lepo da Asus poradi i sa AMD-om kada je reč o BTF konceptu, kako bi stvorili isti ovakav sistem sa Ryzen procesorima, što bi se verovatno dopalo mnogima. Nekada je važilo pravilo da su gotovo sve inovacije doživljavale premijeru na Intelovim platformama, ali kako je AMD u poslednjih 7/8 godina ozbiljno poradio na svom imidžu u svetu procesora, ne vidimo razlog da se nešto poput BTF kocepta prvo pojavi na Ryzen procesorima.
Uređaje na testiranje ustupio Asus…