Intel je objavio da su njegovi Xeon 6 procesori prvi na tržištu koji podržavaju 8000 MT/s DDR5 RDIMM memoriju, uz najavu da dolaze i 2. generacija MRDIMM modula sa brzinom do 8800 MT/s.

Zašto je brža memorija postala prioritet
Rast agentic AI radnih opterećenja tera proizvođače čipova na ubrzano usvajanje novih memorijskih standarda. Bez dovoljno brze memorije, procesori i AI akceleratori gube vreme čekajući na podatke, što usporava ceo sistem.
Šta donosi 8000 MT/s RDIMM
U poređenju sa trenutnim 6400 MT/s RDIMM modulima, novi standard donosi do 20% veći ukupni memorijski propusni opseg i 6% nižu latenciju. Merenja pokazuju poboljšanje performansi od 3–6% za opšta opterećenja, sa većim dobitima za aplikacije osetljive na memorijsku propusnost.
Podrška stiže kroz UPLR i BIOS update za Xeon 6700P „Granite Rapids“ i Xeon 6+ „Clearwater Forest“ platforme. Produkcijska dostupnost planirana je za avgust–septembar ove godine.
MRDIMM 2. generacije stiže 2027.
Intel planira i podršku za 2. generaciju MRDIMM modula koji će raditi na 8800 MT/s, namenjenih platformi Xeon 6900P „Granite Rapids“ sa 72 do 128 jezgara. Dostupnost je planirana za Q1 2027. i ciljana je na AI, analitiku i HPC workloade.
Gledajući dalje, MRDIMM brzine rastu na 12.800 MT/s sledeće godine, a do 2029–2030. na 17.600 MT/s, što DDR5 memoriji produžava životni vek čak i uz najavljeni DDR6 standard.




