Honor spada u red onih kompanija koje znaju itekako da nas iznenade, posebno kada govorimo o uređajima iz srednjeg segmenta i zato je nakon par nedelja testiranja Redmi Note 13 serije, odluka pala da sledeći telefon na testu bude baš Honor Magic 6 Lite. I nema dileme da ovaj telefon sa preporučenom cenom od 300 evra predstavlja direktnu konkurenciju, posebno 13 Pro i 13 Pro 5G modelima, pa hajde da vidimo šta nam je kompanija Honor ove godine ponudila u najpopularnijem segmentu, gde korisnici ne žele da potroše previše novca na telefon, a sa druge strane očekuju da dobiju lep, brz i pouzdan telefon.
Video recenziju ovog telefona, mogli ste već da pogledate i na našem Youtube kanalu:
Honor Magic 6 Lite u ruci pruža jako dobar osećaj, nalik na premium modele, najviše zahvaljujući zakrivljenim ivicama ekrana i vrhunskoj završnoj obradi, a isto tako sam telefon je veoma tanak i lagan što doprinosi kompletnom utisku. Dizajnerski, imamo za Honor već dobro poznato rešenje u vidu kružnog sistema kamera, koji mnoge, pa i mene, podseća na veš mašinu, ali naravno to ne umanjuje činjenicu da telefon izgleda jako elegantno, posebno zbog ovog metalnog prstena koji dominira zadnjom stranom. U ovoj Emerald Green boji telefon izgleda zaista lepo, prosto da čovek ne zažali što se radi o plastici, dok u ponudi imate crnu, kao i verovatno najinteresantniju naradžastu varijantu kod koje je zadnja strana izrađena od eko kože.
Imamo jako tanke ivice koje su takođe izrađene od plastike, i blago su zaravnjene sa gornje i donje strane, kako bi u slučaju pada, ekran bio što manje izložen udarcu. A što se tiče zaštita nemamo podatak o zašiti ekrana, dok je telefon podržan IP53 sertifikatom, pa će tako biti otporan na prašinu i neko manje prskanje vodom. Tasteri za kontrolu zvuka i power on/off taster nalaze se standardno sa desne strane, gde vidimo jedan jako lep detalj u vidu proširenja okvira telefona, zarad boljeg pozicioniranja tastera. Sa gornje strane jedino imamo otvor za sekundarni mikrofon, dok se pored glavnog mikrofona na donjoj strani nalaze glavni i jedini zvučnik, USB C konektor za punjenje i fiokica za SIM kartice. Telefon podržava dve SIM kartice, bez mogućnosti za instalaciju MicroSD kartice, pa ćete tako biti ograničeni na fabričkih 256GB, dok takođe nemamo podršku ni za eSIM.
Kvalitet reprodukcije zvuka na ovom telefonu najviše je ograničen hardverski, zato što telefon poseduje samo jedan zvučnik i bilo bi zaista lepo da smo videli iskorak u odnosu na prethodnika u vidu Stereo zvučnika. Glasnoća je na dobrom nivou, visoki i srednji tonovi su dobro izbalansirani, dok je niži spektar tonova, tačnije bas, nekako ostao nedovoljno izražen i u senci, što se donekle i očekuje u ovoj klasi uređaja.
Ipak, ono što je unapređeno u odnosu na prethodnika je sam čipset, pa tako sada imamo Snapdragon 6 Gen 1, koji nudi performanse nalik na čuveni 778G čipset od pre par godina i ovo je jako lep upgrade u odnosu na prošlogodišnji Snapdragon 695 čipset. Radi se od 4nm NOD-u sa po 4 Cortex A78 i Cortex A55 jezgra i na papiru ovaj čipset bi trebao biti za nekih 20 do 25% brži u odnosu na prethodnika. U kombinaciji sa 8GB LPDDR5 RAM-a i 8GB proširenja u vidu virtualne memorije, telefon pruža zaista fluidno iskustvo u radu, gde se u svakodnevnim operacijama ovaj telefon ponašao poprilično brzo. Sve radi glatko, aplikacije se otvaraju brzo, baš onako kako treba.
A ja sam dugo razmiljao na koji način možemo da vam predstavimo razlike između čipseta na modelima koje smo testirali, i na kraju odluka je pala na to da vam prikažemo rezultat Geekbench6 testa, jer tu možete da se uhvatite za konkretne brojke. Naravno imajte u vidu da sintetički testovi često na pokazu pravo stanje na terenu, ali sam jednostavno hteo da imate neku osnovu za poređenje modela. U gejmingu, Adreno 710 GPU donosi perfomanse koje i očekujemo od modela iz srednjeg segmenta. Igraćete se fluidno i bez ikakvih problema, naravno ne kao top modelima, a sam telefon se na našem testu vrlo malo zagrevao. Što se tiče poređenja grafičkih čipova odlučili smo da za ovaj segment prikažemo uporedne rezultate Wildlife i FPS testova unutar 3D Marka.
Što se tiče ekrana, on dolazi sa dijagonalom od 6.78 (sedamdeset osam) inča i radi se o AMOLED displeju rezolucije 1.5K, tačnije 1220 puta 2652 piksela i osvežavanjem od 120Hz. Blago zakrivljene ivice doprinose kompletnom osećaju prilikom korišćenja dok će zahvaljujući osvetljenju od 1200 niti, ekran biti bez problema vidljiv u svim svim uslovima. Reprodukcija boja je odlična, prikaz je oštar i u par navrata sam imao osećaj kao da korstim neki Samsungov ekran.
Zahvaljujući AMOLED ekranu tu je i Always On Display funkcija, koja za razliku od konkurencije dolazi bez vremenskih ograničenja, dok kao što je očekivano ispod ekrana imamo ugrađen čitač otisaka prsta koji radi zaista dobro. Dinamični refresh rate se pokazao kao odlična opcija, izuzev u nekim situacijama kad određene aplikacije, poput Youtube-a ne prepoznaju osvežavanje od 120Hz, pa se u toku skrolovanja primeti manji refresh rate. Sve ovo se rešava prebacivanjem u High režim, ali imajte u vidu da će u ovom modu ekran konstantno raditi na 120Hz, pa tako nema onih optimizacija po pitanju potrošnje baterije.
A baterija ovog telefona dolazi za kapacitetom od 5300mAh časova, dok punjača u paketu naravno nema, iako telefon podržava brzo punjenje od 35W i mislim da ćemo svi morati polako da se privikavamo na ovaj standard. Kod mene na testu se baterija pokazala zaista dobro gde je bez problema pružala od dan i po do dva autonomije, a Honor je još od vremena Huawei-a bio poznat po dobroj softverskoj optimizaciji na tom polju.
Što se tiče softvera imamo već dobro poznati MagicOS 7.2, ispod koga se još uvek nalazi Android 13 i verujem da je samo pitanje vremena kada će stići nadogradnja na Andoid 14. Ja lično baš volim MagicOS još od vremena dok je to bio EMUI, nema beskorisnih aplikacija, sve je na svom mestu i po meni ovo je jedan od boljih interfejsa u Android svetu. Ima tu naravno prostora za unapređenja, gde na primer još uvek traku za notifikacije ne možete spustiti prevlačenjem prsta po sredini ekrana.
Honor Magic 6 Lite dolazi sistemom od tri kamere koji kombinuje glavnu, širokougaonu i makro kameru. Glavni senzor dolazi sa rezolucijom od 108MP i otvorom blende od f/1.8, dok širokougaona kamera dolazi sa senzorom od 5MP i otvorom blende od f/2.2. Što se tiče makro kamere, ona je tu reda-radi, jer se Honor odlučio da ugradi onaj konfekcijski 2MP makro senzor bez autofokusa. Fotografije i video koje ova kamera pravi su me u određenim situacijama zaista iznenadile, a sav materijal i primere koje smo zabeležili sa ovim telefonom možete pogledati u video recenziji na našem Youtube kanalu.
Kad podvučemo crtu, Honor Magic 6 Lite sa svojom cenom od 300 evra nudi jedan zaokružen uređaj koji bi trebao zadovoljiti čak i one malo zahtevnije korisnike. Ipak nedostatak Stereo zvučnika i već vremešni čipset kao glavne mane ovog telefona će verovatno odvratiti mnoge, ali ukoliko vam to ne smeta dobićete telefon brz telefon sa odličnim ekranom, solidnim kamerama i modernim dizajnom. A ukoliko ste i po tim pitanjima u potrazi za nečim boljim, šta da vam kažem, zavucite ruku malo dublje u džep. Što se tiče konkurencije, iskoristio bih priliku da vas uputim na recenzije modela iz Redmi Note 13 serije, gde su 13 Pro i 13 Pro 5G cenovno najsličniji ovom modelu i ostaje nam da vidimo kako će se situacija u srednjeg segemtnu razvijati do kraje godine, s obzirom da je tek febuar.
Honor Magic 6 Lite se herojski potrudio da nam donese vidna poboljšanja u odnosu na prošlogodišnji Magic5 Lite model koji je bio jako popularan među kupcima. Nas u redakciji ne bi čudilo da ovaj telefon bude jedan od najprodavanijih telefona srednje kategorije za 2024. godinu.