RTX 4080 Super čip nam pokazuje koliko je Nvidia bila pohlepna jer obično kada izađe neki refresh Super model, cena bude ili ista ili za nijansu veća. Ovoga puta imamo inverznu funkciju, dobili smo par procenata jaču kartu, ali sa poprilično nižom cenom, čitajte nekih 250 evra za isti Asus ROG model u poređenju sa onom edicijom bez Super prefixa, što je Super, ako me dobro razumete, za nas kupce. Što se tiče samog Rog Strix RTX 4080 Super modela, nema dileme, skuplja od ostalih ali sa razlogom.
Možete pogledati i video recenziju na našem Youtube kanalu:
Od osnovnih specifikacija karta radi na PCIE 4.0 interfejsu, opremljena je sa 16GB GDDR6X memorije što će zadovoljiti sve zahteve 4K gaminga. Frekvencija je deklarisana na 2670 MHz u OC modu, dok sam u testovima izmerio preko 2800MHz i to ne kao amplitudu, već je ovu frekvenciju ROG STRIX RTX 4080 Super čip održavao konstantnom.
Karta je ogromna, u celosti je izrađena od metala, nisam uspeo da pronađem plastiku osim na ventilatorima i na delu gde je ugrađen RGB. Masvina je pa samim tim ima i dosta prostora za protok vazduha. Ugrađena su tri aksijalna ventialtora gde srednji ventilator ima reverzibilnu rotaciju. Iako imamo 3 ventilatora, ventilatori se kontrolišu putem 2 signala zbog čega se spoljašni ventilatori kontrolišu zajedno. Tu je i 0db tehnologija koja ne pokreće ventilatore dok se čip ne zagreje do preko 50 stepeni celzijusovih, pa ako ste u nekom desktop režimu ili igrate neke ne tako zahtevne igre, karta ventilatore se neće paliti.





Hlađenje je zaista vrhunski odrađeno, hladnjak je, za Asus, u standardnom 3.5 slot dizajnu sa masivnim hladnjacima i unapređenim Vapor Chamber-om. Iako karta troši oko nekih 320-330W, sistem hlađenja je deklarisan na TDP od 500W zbog čega ne bi trebalo da vas čude grafikoni temperatura i potrošnje. Karta je u sintetičkim testovima, koji umeju dobro da je opterete bila hladna, poprilično ispod 60 stepeni, dok su ventilatori radili tek na 55% obrtaja i u takvom režimu je karta neverovatno i tiha i hladna. I ovo je specifično za automatski rad grafičke karte, gde nakon nekih 65% karta počinje da se čuje, ali rezultat toga su niže temperature čipa što se najviše vidi u onom HotSpot delu. Memorija je takođe bila hladna, a za temperaturu VRM sekcije nemam dodatnih reči.




Asus je stvarno ovim modelom napravio odličan posao. Moram napomenuti da je pri većim opterećenjima prisutan onaj piskav i zujav ton poznat kao Coil Whine, i to je efekat koji postoji na skoro svakoj karti višeg segmenta. Da se čip dobro hladi doprinosi i dvodelni skraćeni PCB kako bi se optimizovao gubitak električne struje koja se zakonima fizike pretvara u topltu, dok je drugi deo rezervisan za heatsink sa prorezima za protok vazduha Na PCB karte su ugrađena i 2 PWM konektora za ventilatore kako bi optiimzovali krivo hlađenja na osnovu opterećenja procesora ili grafičke karte, već to imamo na matičnim pločama ali hajde da ih pohvalimo za trud.
Od konektora na boku karta ima 5 portova od kojih su 2 nativna HDMI 2.1a i 3 Display Porta 1.4a sa HDCP 2.3 podrškom. Iako ima 5 portova grafička karta može da isporuči 4 video izlaza dok NVLINK nije omogućen na ovoj karti.




Karta se napaja putem novog konektora ako pak niste opremljeni novim napajanjima u paketu imate adapter koja 3 standardna 8pinska konektora pretvara 16-to pinski. Kad smo već kod unboxinga, u paketu se dobija i držač za grafičku kartu što je sam dokaz o njenoj masivnosti, standardne ROG zahvalnice i uputstva, privezak za ključeve, stikeri i vezice za sređivanje kablova. Ako se odlučite na kupovinu ove grafičke karte dobijate Adobe Creative Cloud u trajanju od mesec dana čija je vrednost nekih 50tak evra što podiže vrednost proizvoda.









Za potrebe budućeg upoređivanja grafičkih karti u laboratorijskim uslovima uvrstili smo i neke sintetičke testove kao što je zahtevni 3D Port Royal koji je ostvario 18371 Score. Tu je i novi Furmark sa integrisanim benchmark testom u 3 najpopularnije rezolucije. U FullHD rezoluciji imamo 357 frejmova, zatim 276 frejmova u 2K i 140 frejmova u 4K.
Odradili smo i Super Position Test na 4 podešavanja a rezultate vidite u tabeli preko ekrana. Vama iskreno sad trenutno ništa ne znači jer nemamo grafičku da je uporedimo, ali značiće za ubuduće. Sve ove sintetičke testove sam iskoristio da izmerim ostale bitne paramtere Rog Strix RTX 4080 Super grafičke karte.



Platforma na kojoj testiramo grafike je opremljena Ryzen 7 7800X3D procesorom i sa 64GB RAMA na 6000MHz a sve to je instalirano na Asus Rog Gene X670E ploči.
Od igara u test bazu smo uvrstili WorldOfWarcraft Valdraken, ResidentEvil 4 Remake, Hogwarts Legacy, Company of Heroes 3, Starfield, Remnant 2, Baldurs Gate 3 i naravno kako da test prođe bez CounterStrike 2 igre. Ideja mi je bila da ova baza testova bude raznovrsna, pa nemojte da vas čudi Company of Heroes 3 i to je jedina igra na mom testu koja ima ugrađeni Benchmark test.
Ukoliko se pitate zašto samo jedna igra sa Benchmark testovi, pre svega dosta ih je manje nego ranije a druga stvar je što developeri iste te testove optimizuju tako da ne prikazuju realnu sliku u igri. Jesu to iznova isti uslovi i kao takvi su merodavni, ali ja nisam ok sa tim da vam prenesem kako u optimizovanoj sredini jedna igra nudi 100 frejmova dok je realnost drugačija a brojevi dosta niži, mislim da je prikazivanje iz gameplay-a daleko bolje rešenje.
Detaljne rezultate gaming testova možete videti na grafikonima koji slede u 2160p, 1440p u 108op rezolucijama respektivno.



Što se tiče performansi, 4080 Super čip je pravljen da se igra u 2K i 4K rezolucijama bez kompromisa. Ideja da se spusti cena i povećaju performanse je doprinela tome da ova karta rame uz rame staje sa 7900 XTX kartom gde će u nekim naslovima Nvidia izaći kao pobednik u drugim AMD. Tehnologije kao što su Ray Tracing i Upscale su na strani RTX kartica, Ray Tracing je značajno bolji na zelenoj strani, da ne kažem da AMD tu nema konkurenta, dok su brojke prilikom skaliranja na AMD strani. Ipak stabilnost, jasnoća i detalji je nešto što opisuje DLSS u poređenju sa FSR. Ako mene pitate ja bih ovde bez dileme uzeo Nvidia kartu, ali nećete pogrešiti ni sa AMD-om, karte su jako slične, cene takođe, pa birajte šta vam je utrenutku bolje i jeftinije.
Zbog svega viđenog Asus Rog STRIX RTX 4080 Super je od nas dobila Štreberi Glacial priznanje, kao karta koja potrošnju od 350W obuzdava bez problema, tu je i Štreberi Noisless jer sve to radi pri niskim obrtajima a buka i ne postoji, dok se u generalnom plasmanu plasirala na jakih 9/10 sa Šterberi Supreme priznanjem.

Uređaj na testiranje ustupio Asus…