Preneti utiske nakon testiranja miša, nije ni malo naivan posao, jer se većina stvari svede na lične preference i utiske, pa sam odlučio da ovu recenziju Asus ROG Gladius III Wireless Aimpoint miša podelim u tri dela: dobre, neutralne i loše strane.
Prva dobra stvar je bogat propratni paket koji nažalost nije došao u kompletu, takav nam je primerak iz Asus kancelarije stigao, miš je star više od godinu dana i negde se nešto zagubilo. Na sajtu imate sve, ali hajde ukratko da prođemo. U paketu dolazi miš, bez ovih gripova koji su posebno spakovani, možete ih zalepiti ukoliko vam se dopada gumirana površina. Meni se jako sviđa, miš ne klizi, grip je zbog teksture jako dobar, probajte šta da vam kažem. U mišu se nalazi USB Dongle imate i ekstender ukoliko ste malo više odaljeni od uređaja, ovo obično ne nagoveštava na dobru stvar, ali meni RF konekcija radi bez problema, bez produžetka. U paketu se nalazi i paracord USB C na A kabl za punjenje i žičnu konekciju, 2 zamenska mikro prekidača za levi i desni klik, kao i alatka za vađenje istog, imamo ROG stikere, knjižice i set teflonskih klizača. Ostao sam bez daha, baš bogat propratni paket.
Jako bitna i pozitivna stvar je sam senzor koji je ROG prisvojio kao svoj i nazvao ga AIMPOINT ali se meni čini da je ovo malo unapređeni Top Tier 3395 senzor, mada koga briga kad se radi o senzoru najviše klase. Nudi nam neverovatan DPI do 36 000 sa devijacijom koja je manja od 1% a sam senzor registruje pokrete do 650 IPS-a sa ubrzanjem od 50g. Prostim rečima ovo je jedan od najboljih senzora i neće vas ostaviti na putu.
Detaljnu video recenziju možete pronaći na našem YouTube kanalu:
Možda je sledaća stvar vama nebitna ali meni jako bitna, konektivnost. ROG Gladius III Aimpoint briljira po ovom pitanju, imate Bluetooth, RF i USB konekciju i može biti ukačen istovremeno na obe bežične konekcije pa samo u letu ovim prekidačem na dnu promenite uređaj. Tako ga vrlo lako možete koristiti recimo na računaru i laptopu istovremeno. Dobra stvar je da imate SpeedNova tehnologiju pa na jedan ROG dongle možete povezati dva uređaja na RF signal.
A da bi sve ovo imalo smisla, ROG je morao ugraditi kvalitetnu bateriju koja je meni trajala jedno 10tak dana bez da sam miša punio, čisto sam ga rekreativno stavio na punjač. U suštini ROG navodi da će miš putem RF konekcije raditi 120 sati bez RGB-a, a to vam je kad stavite na papir 3 nedelje punog radnog vremena, a na bluetooth-u još duže. Naravno dupla bežična konekcija i RGB će smanjiti trajanje baterije nisam uspeo da istestiram o kom vremensku intervalu govorimo ali ponavljam 10 dana sam miš koristio na RF konekciji sa upaljenim RGB efektima i dalje nije štucnuo.
Ostale su još dve pozitivne stvari kod ovog miša, a to je Hot Swap prekidači, isti termin imamo i kod mehaničkih tastature pa vam je jasno da se levi i desni klik lako menjaju, ali samo levi i desni. Ispod miša imate dve gumene obloge ispod kojih se nalaze šrafići, a kada ih uklonite dolazite do unutrašnjosti miša. U pitanju je druga iteracija Push Fit Switch socketa koja omogućava da se u ovaj slot ugrade i mehanički optički prekidači tačnije 3-pinski i 5-pinski prekidači. U paketu imate i zamenske prekidače pa vidite koji vam više odgovaraju, meni su default više nego korektni.
I kao poslednju pozitivnu stvar, a takođe se tiče tastera je latencija, Rog Gladius serija je jedna od boljih serija koja ima najnižu latenciju registracije tastera. Nije sada da će od vas napraviti pro igrača, ali ovo je takozvano min maksovanje. I naravno ima podršku sa Nvidia Reflex tehnologiju.
E sad one neutralne stvari, neutralne su zato što nisu ni pozitivne ni negativne već ih je ROG pravio takvim i ne izdvajaju se previše niti pozitivno niti negativno. Prva stvar je ergonomija samog miša i njegova težina. Miš je orjentisan za desnoruke igrače, pa iako su smanjili težinu za 10 grama u odnosu na prethodnika, težina od 79 grama deluje kao da smo jedno 2-3 godine u prošlosti, a za to je naravno zaslužan i kvalitetan dizajn koji daje na težini. Miš ima nešto veći profil od standardnog, nije se menjao u celoj Gladius III seriji, a namenjen je za desnoruke ljude zbog njegovog oblika koji se prilagođava desnoj šaci i naravno bočnim tasterima koji se nalaze samo na levoj strani. Grip je takođe više orjentisan za Palm i Claw grip i njihovim kombinacijama, ne znam koliko bi uspešno Gladius miša koristili u Fingertip poziciji. Od tastera kao neutralnu stvar uzeću i jedan DPI taster. Ako vam nije baš najjasnije pojasniću, DPI taster je tu, sa prednje strane, i možete menjati DPI profile u letu što je super, ali ako slučajno kliknete na taj taster, nije baš tako lako, moraćete da motate ceo krug, a ne samo da vratite profil unazad što bi se moglo ostvariti sa 2 DPI tastera.
Neutralna stvar su i PTFE klizači koji svaki kvalitetniji i skuplji miš mora da ima, jako su dobri, površinski zauzimaju više nego što je potrebno, a u paketu imate i zamnske klizače ako ih ishabate, ali mi deluju da se to neće baš brzo desiti.
Došli smo i do negativnih stvari, Armory Crate software, nisam jedini, ima nas gomila koji govorimo da je Armory Crate software zastareo, pun neželjenih programa, čak vas i forsira da uradite neke stvari koje ne želite poput nadogradnje softvera vaših periferija. Druga stvar koja mi je zasmetala je da mi se ruka nešto više znojila nego na mom mišu, mada ovo može da bude samo iz ličnog ulga. I naravno kao treća i glavna mana je sama cena miša. Kod nas u prodavnicama ga možete naći za oko 100 evra, a ako ga želite u ROG beloj boji to farbanje će Vas koštati dodatnih 20 evra.
Na osnovu svega što smo videli, ovo je definitvno jedan od najboljih miševa koje smo testirali, ali kako je na korak to savršenog proizvoda, Asus ROG Gladius III Wireless Aimpoint od nas je zavredneo Štreberi Supreme priznanje, kao veoma visoku ocenu 9/10.
Uređaj na testiranje ustupio Asus…