Danas na testu imamo kuler kome ne znam kako da opravdam cenu. Pored onog Artic Liquid Freezer 360 koji košta 100tinak evra a da pritom ima najbolje performanse, svi deluju ili skupi, ili sa lošijom performansama. Jedino gde bi ASUS Pro Art LC 360 mogao da se takmiči jeste minimalistički dizajn, neverovatno tih rad celog sistema a opravdanje za 280-300 evra koliko košta ovo vodeno hlađenje bi mogli da nađete i u činjenici da želite jedan jako lep i elegantan Pro Art Build.
Detaljnu recenziju možete pogledati na našem YouTube kanalu:
Što se tiče performansi naša test metodologija je sledeća. Sve kulere testiramo na 5950X procesoru koji generiše oko 200W, ovo će varirati u zavinosti od kulera jer sam primetio da kada je veća temperatura, VRM sekcija i sam procesor su manje efikasni pa u paketu srču više struje, što ću vam kasnije i pokazati. Drugi procesor je procesor srednje klase 5800X, koji je podešen slično kao 5950X ali da troši upola manje , nekih 100W.
Što se tiče podešavanja ventilatora tu imamo 2 scenarija, prvi je maksimalnih 100% a drugi je normalizovani da ceo računar pravi buku od 45db. Taj nivo buke vam je kad odete u biblioteku, normalna konverzacija stvara 60db, čisto da steknete o kakvoj količini buke se ovde radi. Ideja sa ova dva testa je da vam pokažem pun potencijal hlađenja ali ujedno da vidimo kako se ponaša u uslovima tihog rada, što je meni jako bitno.


Hajde da krenemo od punog potencijala na 5950X procesoru. U tim uslovima Asus Pro ART LC 360 pravi buku od nekih 55db, ali potrošnju u proseku od 195W uspeva poprilično dobro da savlada. U paketu 5950X ostvaruje temperaturu od 71C, dok su CCD-evi nešto hladini sa 67 odnosno 67 stepeni.
U poređenju sa za sada jedinim kulerom koji imamo na novoj test metodologiji, Pro Art je hladiniji za 18-19 stepeni od Noctua NH-U12A bilo da je u pitanju ceo procesor ili CCD-evi pojedinačno. Ono što sam primetio jeste da procesor na Noctua kuler troši 10W više što je logično jer je efikasnost procesora i dela koji snabdeva procesor energijom smanjena usled visoke temperature.


Što se tiče testa na 45db buke, Pro Art je u takvim uslovima uspevao 5950X procesor sa prosečnom potrošnjom od 203W da održi ispod 80 stepeni, tačnije na 79, dok je 1 CCD u proseku radio na 76C a drugi na 74C. Naravno ovo je za Noctua kuler bio preveliki zalogaj, temperature su bile na granici da se upale sigurnosne mere i ugasi PC.
Što se tiče slabije 5800X na 100W opterećenja pod punim kapacitetom ventilatora, procesor je bio baš hladan sa nekih 55 stepeni u proseku, dok je glavni CCD imao 53C. U poređenju sa Noctua, to su skoro 10 stepeni niže temperature i potrošnja je za par procenata niža. Kako su oba kulera bila bučna, više Asus zbog veće moći ventilatora, prikazaću vam i test na 45db. Situacija se nije drastično promenila, u poređenju sa 100% obrtaja imamo za nekih 5 stepeni više temperature, 3% veću potrošnju ali je zato nivo buko poprilično smanjen. U poređenju sa Noctua NT H12, Pro Art je hladniji za 6 stepeni dok je 5800X trošio nešto manje.


Što se tiče performansi zaključak je takav da je ovaj kuler sposoban čak i u tihom režimu da ohladi 200W, to vam je potrošnja najzahtevnijih procesora, za procesore srednje klase koji troše oko 100W ovo je Overkill i slobodno potražite drugo rešenje jer sam siguran da nećete izdvojiti 200 evra za procesor a 300 za kuler. Postoje daleko logičnija rešenja.
Ako ste ipak malo zagriženi za ASUS Pro Art Build, kuler je fantastičan, nudi odličan minimalistički dizajn, bez RGB-a, imamo metalne ventilatore, tih rad, odličan potencijal i cenu od 300 evra zbog čega je Asus ProArt LC360 na kraju od mene zaslžio ocenu 8/10 i Štreberi Epic priznanje. Ceo utisak kvari cena, da je nešto niža kuler bi bio zanimljiv široj masi. Ipak Asus zna da cilja kreatore koji imaju novca, kojima nije bitno par desetina evra, ako to želite imate i druge kulere iz Entry Serije u Asusovoj ponudi.
Uređaj na testiranje ustupio Asus…