U prethodnom periodu smo već imali prilike da se družimo sa jednim NUC računarom kompanije Asus, u pitanju je bio model NUC 14 Pro, koji je na nas ostavio veoma dobar utisak, dok je sada na red došao Asus NUC 13 Rugged koji je namenjen za rad u veoma specifičnim i ekstremnim uslovima.
Ako vas zanima baš onako detaljno o NUC sistemima, uputli bi vas na recenziju Asus NUC 14 Pro računara, gde smo pričali o raznim primenama ovog tipa računara i zbog toga što smo tu temu već obradili nećemo se previše zadržavati na tome, osim, što je ovo specijalan NUC u Rugged izdanju koji je kreiran za neke malo teže i još specifičnije uslove. Tačno je da ovaj NUC nije za mainstream upotrebu kao što je to bio NUC 14 PRO, već kako Asus navodi, ovo računar će raditi gde mnogi neće moći.
Video recenziju ovog računara možete pogledati našem YouTube kanalu:
Postoje 2 verzije ovog NUC-a, prva je ovu koju vidite kod nas na recenziji i to je veća verzija sa kvalitetnijim kućištem, dodatnim antenama za bežičnu internet i Bluetooth konekciju i ima verziju sa jačim procesorom. O procesorima i specifikacijama ćemo pričati nešto kasnije, ali svakako procesori u ovom računaru ne dolaze sa nekim prezavidnim performansama, što se i ne očekuje od Rugged NUC-ova.
Prednja strana NUC-a je čista, bez ikakvih konektora dok se svi dostupni konektori nalaze na zadnjoj strani računara. Pored 2 HDMI 2.1 porta, tu su i 2 USB 3.2 Gen 1, 2 USB 2.0 i što je neverovatno imamo 2 Ethernet porta deklarisana na 2.5Gb što je neverovatno. Naravno tu su i mesta za antene ali kao i kod NUC 14, nedostaje 3.5mm audio port pa jedini način da se zvuk prenese je HDMI kanal. NUC 13 dolazi sa IP50 sertifikatom, nema otvore za ventilaciju, dok se ceo sistem hladi pasivnom metodom putem masivnog metalnog krova. Svi konektori dolaze sa gumiranim zatvaračima tako da možete zatvoriti sve konektore koje ne koristite.




Na zadnjoj strani imamo 4 šrafa za prilaz komponentama, tačnije ka unutrašnjosti NUC-a. Možemo primetiti da računar ima podršku i za VESA montažu, a odlična stvar je da ima i rupe za vezice, pa ga lako možete zakačiti i otkačiti ukoliko vam treba na nekom mestu kratkotrajno.
U osnovi NUC dolazi kao barebone verzija, to znači da dolazi bez RAM-a i M.2 uređaja, što stvara dodatno ulaganje pored kupovine samog računara. Procesor sam po sebi nije bajan u pitanju je Atom X7425E, pa ne čudi da je uz njega dolazi samo jedan slot za RAM modul do 4800 MHz koji maksimalno podršava kapacitet do 16GB i u pitanju je DDR5 standard. Procesor poseduje 4 jezgra, fizička, bez HT-a, radi na frekvenciji od 1500MHz i sa boostom do 3400MHz. Izrađen je u procesu proizvodnje od 10nm i ima jako malo potrošnju dok od integrisane grafike ne očekujte više od pukog video izlaza.


Kod ovog računara performanse nikada nisu bile upitne, jer od procesora koji troši svega 15W ne možete očekivati čuda, već da bude hladan što je i namena ovog NUC sistema, tačnije da radi u neverovartno fizički teškim uslovima. Nažalost prekasno sam se setio da sam mogao da iskoristim M.2 i RAM iz NUC 14 Pro kako bi istestirao sistem valjano, ali NUC je već uveliko otišao u druge ruke, tako da sam vam ostao dužan testova.
Sve u svemu ovaj računar je kreiran da radi tamo gde mnogi neće moći, pa je se može koristiti za razne namene poput pokretanja bilborda, LED panela, održavanje online servera i slično. Ukoliko ste u potrazi za nečim ovakvim NUC 13 Rugged vas neće izneveriti ni na -20, a ni na +40 stepeni. Zbog svega toga, Asus Nuc 13 Rugged je od nas zavredneo Advanced Design nagradu.